Biopsja tarczycy – na czym polega

Biopsja tarczycy – na czym polega

Biopsja tarczycy – na czym polega

Tarczyca jest gruczołem, który położony jest w przedniej części szyi, a dokładnie w jej dolnej lokalizacji. Składa się z dwóch płatów ściśle ze sobą połączonych. Z roku na rok, u większości kobiet, rzadziej u mężczyzn, diagnozuje się jej nieprawidłowe funkcjonowanie. Taki stan rzeczy wywołany jest niewystarczającą bądź nadmierną produkcją hormonów. Jeżeli tarczyca zanadto produkuje hormony to pacjent choruje na jej niedoczynność. W odwrotnym przypadku to nadczynność. Bardzo często tym chorobom towarzyszy rozwój guzków, które w różnej postaci mogą przybrać łagodną bądź ostrą postać. W takich okolicznościach niezbędne jest przeprowadzenie badania, zwanego biopsją.

Co to jest biopsja tarczycy?

Biopsja tarczycy to badanie, które polega na pobraniu fragmentu gruczołu w celu przeprowadzenia szczegółowego badania cytologicznego pod mikroskopem.

Przebieg badania

Zabieg wykonywany jest za pomocą cienkiej igły nieprzekraczającej 0,6mm, którą lekarz endokrynolog wprowadza w guzek. Równocześnie, podczas zabiegu następuję badanie USG, które ma na celu kontrolę. Ogólnie biopsja jest bezbolesna, ale niekiedy wywołuje dyskomfort. Odczucie bólu zależne jest również od wyczucia lekarza i wielkości guza. Mimo to podczas zabiegu nie dopuszczalne jest podanie znieczulenia, ponieważ może ono wywołać zaburzenie obrazu i dodatkowo zwiększyć odczuwalność bólu. Poza tym, aplikowanie innych środków na ból jak maści również nie spełnia swojej roli.

 Podstawowe wskazania

Biopsja jest badaniem, które wykonywane jest w poważnych przypadkach. Jej głównym wskazaniem jest zdiagnozowanie bądź wyeliminowanie nowotworu. Sama decyzja o przeprowadzeniu badania jest uzależniona od wyników krwi i wyników badania USG tarczycy. Jeżeli lekarz zdiagnozował u pacjenta niebezpieczne guzki zaleca wykonanie biopsji, która pomaga:

Diagnoza badania

W niektórych przypadkach pobrany podczas biopsji materiał nie zawiera w sobie komórek tarczycy bądź też zawiera ich na tyle mało, że nie można jednoznacznie ustalić żadnych znaczących wniosków (około 30% przypadków). Przez lekarzy patologów, taki stan określany jest jako biopsja niediagnostyczna, co często niesie za sobą niepotrzebne i nieprawdziwe tezy. Związku z tym, że guzki na tarczycy są niejednorodne i często zawierają w sobie fragmenty tkanki i fragmenty płynowe, trudno jest pobrać „pewny” materiał. Część występujących zmian w ogóle nie posiada komórek tarczycy, lecz same białka bądź płyn.

Co jeśli biopsja była niediagnostyczna?

W przypadku, gdy lekarz patolog stwierdzi, że wykonana biopsja była niediagnostyczna oznacza to, że:

  • Pobrano fragment guzka, który nie zawiera w sobie komórek tarczycy,
  • Zmiana jest niezłośliwa.

Po co badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne jest gwarantem rzetelnej diagnostyki. Bez jego przeprowadzenia, nie ma sensu pobierania próbki. Wyniki określane są po dokładnej analizie pobranego fragmentu oraz obrazu USG, które było wykonywane podczas badania.

Czytaj również: Biopsja tarczycy – przygotowanie do badania

leave a comment

Create AccountLog In Your Account