Dna moczanowa – objawy, przyczyny

Dna moczanowa – objawy, przyczyny

Dna moczanowa – objawy, przyczyny

Dna moczanowa charakteryzuje się nagłymi, ostrymi atakami bólu, zaczerwienieniem i tkliwością stawów, często stawu u podstawy dużego palca. Choroba ta jest złożoną postacią zapalenia stawów i może dotknąć każdego. Mężczyźni są bardziej podatni na dnę, ale kobiety stają się coraz bardziej narażone po menopauzie.

Atak dny może nastąpić nagle, często budząc chorego w środku nocy z uczuciem, że duży palec u nogi jest w ogniu. Porażony staw jest gorący, opuchnięty i tak czuły, że nawet ciężar prześcieradła może wydawać się nie do zniesienia. Na szczęście dnę moczanową można leczyć i istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka nawrotu dny moczanowej.

Dna moczanowa – objawy

Oznaki i objawy dny moczanowej prawie zawsze pojawiają się nagle – często w nocy – i bez ostrzeżenia. Składają się na nie:

  • Intensywny ból stawów. Dna moczanowa zazwyczaj dotyka stawu dużego palca u nogi, ale może wystąpić w stopach, kostkach, kolanach, rękach i nadgarstkach. Ból najprawdopodobniej będzie najpoważniejszy w ciągu pierwszych czterech do dwunastu godzin od jego rozpoczęcia.
  • Przewlekły dyskomfort. Po ustąpieniu najcięższych dolegliwości ból stawów może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Późniejsze ataki mogą trwać dłużej i wpływać na więcej stawów.
  • Zapalenie i zaczerwienienie. Dotknięte stawy stają się opuchnięte, tkliwe, ciepłe i czerwone.
  • Ograniczony zakres ruchu. Podczas dny może dojść do zmniejszenia ruchomości stawów.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli wystąpi nagły, intensywny ból w stawie, należy skontaktować się z lekarzem? Nieleczona dna moczanowa może prowadzić do nasilenia bólu i uszkodzenia stawów. Natychmiast trzeba poszukać pomocy medycznej, jeśli wystąpiła gorączkę, co może być oznaką zakażenia.

Przyczyny zachorowania na dnę moczanową

Dna pojawia się, gdy kryształy moczanów gromadzą się w stawie, powodując stan zapalny i silny ból. Kryształy moczanu mogą tworzyć się, gdy dochodzi do wysokiego poziomu kwasu moczowego we krwi.

Organizm ludzki wytwarza kwas moczowy, gdy rozkłada purynę – substancje, które występują naturalnie w ciele, a także w niektórych pokarmach, takich jak stek, podroby i owoce morza. Inne pokarmy również promują wyższe poziomy kwasu moczowego, takie jak napoje alkoholowe, zwłaszcza piwo i napoje słodzone cukrem owocowym (fruktoza).

Zwykle kwas moczowy rozpuszcza się we krwi i przechodzi przez nerki do moczu. Ale czasami organizm wytwarza zbyt dużo kwasu moczowego lub nerki wydalają zbyt mało kwasu moczowego. Kiedy to nastąpi, kwas moczowy może się gromadzić, tworząc ostre, podobne do igieł kryształy moczanów w stawie lub otaczającej tkance, które powodują ból, stan zapalny i obrzęk.

leave a comment

Create AccountLog In Your Account