Działania profilaktyczne a znamiona na skórze ciała

Działania profilaktyczne a znamiona na skórze ciała

Posiadanie różnego typu znamion na skórze na ciele nie jest niczym nadzwyczajnym. Osób predysponowanych do powstawania tego rodzaju znamion jest sporo. Zazwyczaj nie zwracamy na nie żadnej uwagi, gdyż nie wydaje nam się, aby te znajdujące się od zawsze na naszym ciele zmiany miały jakieś znaczenie. Warto tymczasem zdać sobie sprawę z tego, iż o znamiona warto dobrze dbać, wskutek tego nie przekształcą się one w znamiona o charakterze złośliwym, czyli w raka naskórka. Jakie w związku z tym działania profilaktyczne są rekomendowane przez lekarzy?

Badania są bardzo ważne

Regularna kontrola znamion ma wielkie znaczenie. Samodzielna profilaktyka jest niezmiernie ważna – należy w sposób samodzielny sprawdzać swą skórę, głównie oglądają znamiona i sprawdzając czy zmieniły one swój wygląd. Na dokładne oględziny, na przykład 2 bądź raz w roku wskazane jest pójść do lekarza specjalisty dermatologa, który z zastosowaniem specjalnego przyrządu sprawdzi znamiona. Dermatoskop, gdyż to o tym urządzeniu mowa, umożliwia obejrzeć zmiany w wielkim powiększeniu, właśnie dlatego możliwe jest ich niezmiernie staranne zbadanie i sprawdzenie czy potrzebne będzie usuwanie znamion. Istotne jest również to, że dermatoskop to ogólnie mówiąc urządzenie z pamięcią, każde badanie jest zapisane w pamięci systemu, a dzięki temu doktor na każdej wizycie może zestawić wyniki badania i w związku z tym stwierdzić, czy zmiana w rzeczywistości uległa powiększeniu bądź zmieniła odcień.

Zlikwidowanie znamienia
Mnóstwo pacjentów jest motywowanych do usunięcia znamienia ze skóry. Na ogół usuwanie znamion jest wykonywane, jeśli konkretna zmiana jest wystawiona na warunki drażniące, bądź też może być podejrzewana o zezłośliwienie. Jeżeli istnieje podejrzenie wystąpienia nowotworowej zmiany, lekarz zaleca jej chirurgiczne usunięcie, a następnie histopatologiczne jej zdiagnozowanie, co pozwoli czytelnie stwierdzić, czy w rzeczywistości była to zmiana rakowata. Bez systematycznych badań nie da się w sposób dobry dbać o swoje zdrowie, warto w następstwie tego pomyśleć o wizycie u lekarza minimum raz na rok.

Chirurg Białystok

ORTIM
ul. Młynowa 17
15-568 Białystok

leave a comment

Create Account



Log In Your Account