Fajka wodna w domu, czyli rozpalanie oraz pielęgnacja

Fajka wodna w domu, czyli rozpalanie oraz pielęgnacja

Shisha, szisza, fajka wodna – to nazwy określające jeden przedmiot, pochodzący z kultury Bliskiego Wschodu. Dawniej można było pozwolić sobie na odrobinę relaksu przy smakowym „dymku” tylko w specjalnych lokalach. Dzisiaj możemy pozwolić sobie na zakup własnej fajki wodnej oraz smakowych melas w bardzo wielu smakach. Co powinniśmy wiedzieć, gdy zdecydujemy się na zakup shishy?

Z czego zbudowana jest shisha?

 • Do prawidłowego działania fajka wodna musi posiadać pełen zestaw komponentów. W ich skład wchodzą:

 • Dzban – w nim umieszcza się wodę do wytwarzania pary wodnej. Najczęściej wykonany jest ze zdobionego szkła, ale możemy znaleźć również ceramiczne bądź miedziane dzbany.

 • Korpus – serce fajki wodnej. Zwyczajowo jest to metalowa rurka, gdzie na jednym końcu umieszczony jest cybuch, gdzie umieszczamy tytoń bądź melasę podgrzewane przez węgielki do shishy. Drugi koniec jest zanurzony w wodzie. Odpowiada za cyrkulację powietrza i dymu

 • Wąż – to elastyczna rurka, pleciona kolorowym, ozdobnym materiałem. Na końcu umieszczono ustnik z drewna lub metalu. Najlepiej zaopatrzyć się dodatkowo w jednorazowe ustniki dla każdego użytkownika fajki wodnej.

Jak używać fajki wodnej?

Dla osoby, która dopiero rozpoczyna zabawę z shishą, początki mogą wydawać się skomplikowane. Jednakże z każdym kolejnym „nabiciem” dochodzimy do wprawy. Od czego powinniśmy zacząć:

 1. Do dzbana wlewamy wodę. Powinna być jej taka ilość, aby przykrywała korpus na około 2 – 2,5 cm. Jeśli korpus nie będzie zanurzony, fajka nie zadziała. Gdy natomiast wody będzie ponadto, może zdarzyć się zasysanie wody do węża. Takie sytuacje mają miejsce przy małych shishach.

 2. Wkładamy korpus do dzbana. Starajmy się, aby były ze sobą ściśle połączone na wysokości uszczelki.

 3. Wkładamy talerzyk na korpus. Ochroni on otoczenie fajki od żaru z węgielków. Służy on również jako miejsce, w którym możemy położyć węgielki do shishy, gdy chcemy wymienić tytoń bądź melasę.

 4. Wkładamy wąż w miejsce wyznaczone na korpusie.

 5. Wkładamy tytoń do cybucha. Im więcej przestrzeni, tym lepsze palenie. Następnie przykrywamy cybuch folią aluminiową i nakłuwamy. Jeśli mamy specjalne sitko, to możemy zastąpić nim folię.

 6. Nabity cybuch umieszczamy na fajce.

 7. Rozpalamy węgielek aż zobaczymy efekt żaru i układamy na cybuchu.

 8. Zaciągamy powietrze przez węża. Po kilku zaciągnięciach i wydmuchaniach powietrza zauważymy gęsty, biały dym.

W jaki sposób czyścić shishę?

Fajkę wodną najlepiej czyścić po każdej sesji palenia. Posłużą nam do tego wyciory, szczotki a także domowa chemia do sprzątania oraz czysta woda. Wąż najlepiej przepłukiwać wodą a następnie wydmuchiwać resztki osadu. Dodatkowo warto również pamiętać o czyszczeniu wszelkich uszczelek.

leave a comment

Create AccountLog In Your Account