Jak pomóc osobie, która ma udar słoneczny?

Jak pomóc osobie, która ma udar słoneczny?

Jak pomóc osobie, która ma udar słoneczny?

Wysoka temperatura może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego, nazywanego także cieplnym. Na tę groźną dolegliwość szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci. Warto wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy, kiedy pojawią się niepokojące objawy.

Objawy udaru słonecznego

Udar słoneczny występuje pod wpływem zbyt długiego przebywania na słońcu, co powoduje przegrzanie organizmu oraz odwodnienie. Objawy, które wskazują, że coś jest nie tak to:

Do udaru słonecznego może dojść w wielu różnych sytuacjach, przede wszystkim w czasie upałów i w trakcie długiego przebywania w wysokiej temperaturze. Duże ryzyko tego typu problemów występuje oczywiście w czasie gorących, letnich dni, ale warto pamiętać, że podobne objawy mogą pojawić się także w dusznym, gorącym pomieszczeniu.

Pierwsza pomoc

Podstawowa pomoc w przypadku wystąpienia udaru słonecznego polega na przeniesieniu chorego w cień, czyli zabraniu go z miejsca, gdzie wystawiony jest na dalsze oddziaływanie słońca. Jeśli mamy taką możliwość, należy zrobić zimne okłady i przykładać je do głowy i klatki piersiowej, co pomoże ochłodzić przegrzany organizm. Kiedy osoba dotknięta udarem jest przytomna, można podawać jej chłodne napoje. Stan chorego należy cały czas monitorować, jeśli nie będzie ulegać poprawie, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Warto pamiętać, że taki stan jest bardzo poważny i może stanowić zagrożenie dla życia. W przypadku utraty przytomności konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego, które udzieli pierwszej pomocy.

Zapobieganie

Na wystąpienie udaru słonecznego narażeni są seniorzy oraz dzieci. Większe ryzyko takich dolegliwości występuje także w przypadku osób chorych na cukrzycę, otyłych, pracujących na słońcu i znajdujących się pod wpływem alkoholu. Jednocześnie udar może wystąpić praktycznie u każdego. Jeśli pojawią się pierwsze objawy w postaci gorszego samopoczucia i skurczów mięśni, trzeba jak najszybciej zejść ze słońca i ochłodzić organizm. W czasie upałów należy pamiętać o piciu dużych ilości wody, co będzie zapobiegało odwodnieniu i utracie elektrolitów. Koniecznie trzeba także unikać picia alkoholu, ponieważ podnosi to znacznie ryzyko wystąpienia udaru. Wskazana jest ochrona głowy przed słońcem. Warto również zakładać ubrania wykonane z cienkich materiałów, które będą zasłaniać nogi i ramiona, tym samym chroniąc organizm przed działaniem intensywnego promieniowania słonecznego.

leave a comment

Create AccountLog In Your Account