Objawy, przyczyny i leczenie jęczmienia na oku

Objawy, przyczyny i leczenie jęczmienia na oku

Objawy, przyczyny i leczenie jęczmienia na oku

Jęczmień jest to ropień na oku, który został spowodowany przez zakażenie gronkowcem. Zazwyczaj problem ten nie jest poważny i nie wymaga specjalistycznego leczenia, lekarstw, skomplikowanych zabiegów medycznych, itp. Po prostu po pewnym czasie organizm radzi sobie z nim sam i jęczmień znika samoistnie. W czasie jego występowania, może on jednak być bardzo niekomfortowy i uciążliwy dla osoby chorej. Objawia się on bólem, swędzeniem oraz obrzękiem powieki.

Czym jest jęczmień?

Jeczmyk, czyli znany dobrze wszystkim jęczmień na oku to torbiel na powiece, która została wywołana przez zakażenie gronkowcem. Powoduje ona powstanie ropnia na powiece dolnej lub górnej. W znacznej większości przypadków, problem ten znika samoistnie po pewnym czasie, jednak czasami konieczna jest pomoc specjalistyczna.

Generalnie jęczmień na oku można podzielić na dwa typy. Pierwszy z nich to tak zwany jęczmień zewnętrzny stanowiący zapalenie gruczołów łojowych oraz potowych uchodzących do mieszków rzęs. Drugi to jęczmień wewnętrzny przejawiający się zapaleniem gruczołów tarczkowych i łojowych wewnątrz tarczy powieki.

Co prawda zwykle schorzenie to nie jest groźne, jednak nie należy lekceważyć często powracającego lub długo utrzymującego się jęczmienia, ponieważ może on doprowadzić do gradówki, czyli przewlekłego zapalenia gruczołu tarczkowego. W przypadku pojawienia się takiego schorzenia, należy skonsultować się z lekarzem okulistą, który podejmie decyzje co do dalszego leczenia. Lżejsze przypadki wymagają tylko lekarstw, ale w poważniejszych sytuacjach może być konieczny zabieg usunięcia gradówki.

Przyczyny i objawy występowania jęczmienia oraz jego skuteczne leczenie

Zewnętrzny jęczmień na oku jest małym ropniem mieszka włosowego rzęsy na powiece górnej lub dolnej i powoduje go zakażenie gronkowce. Osoby mające problemy z trądzikiem różowatym, łojotokowym zapaleniem skóry, a także osoby noszące soczewki kontaktowe i zaniedbujące higienę są bardziej narażone na wystąpienie tego problemu. Jęczmieniowi sprzyjają też nieprawidłowo dobrane kosmetyki, makijaż, opary chemiczne, alergie oczne czy też zadymione pomieszczenia.

Objawy jęczmienia obejmują ropień na powiece, zaczerwienioną spojówkę, swędzenie, ból, łzawienie oraz napuchnięcie powieki. Po jakimś czasie jęczmień na oku ustępuje samoistnie, ale czasami wymagane jest leczenie przy wykorzystaniu maści i kropli z antybiotykami lub antybiotyków doustnych. W skrajnych przypadkach lekarz może naciąć powiekę. Suche ciepłe okłady na zamknięte powieki mogą pomóc w walce z lżejszymi przypadkami jęczmienia.

Kluczowa sprawa to zachowanie odpowiedniej higieny i stosowanie się do zaleceń. Absolutnie nie wolno bagatelizować utrzymującego się jęczmienia, ponieważ może on doprowadzić do poważniejszych problemów.

leave a comment

Create AccountLog In Your Account