vacuum-cleaner-657719_1280

Odkurzanie centralne – czy warto?

Centralne odkurzanie to idealny sposób zwłaszcza , kiedy zdamy sprawę sobie, iż w chacie o wielkości 150-200 m² gromadzi się rocznie około 15 kilogramów kurzu , miejsca niebezpiecznych dla alergika roztoczy. Znakomity odkurzacz centralny jest zatem niezbędny , powinien nie tylko wciągać brud spośród niemal każdej powierzchni, ale znakomicie przefiltrowywać wydmuchiwane powietrze.

Brud domowy to mieszanka drażniących alergenów, z których najsilniejszymi są roztocza kurzowe. W czasie codziennych porządków – odkurzania chaty oraz czyszczenia ręczników – alergeny roztoczy latają w pokoju.
Używanie klasycznego odkurzacza uzbrojonego wyłącznie w materiałowy worek powiększa ich ilość w mieszkaniu aż pięć razy ! Spośród tegoż warunku w domu alergika winno się stosować odkurzacza z filtrem ze pewnym usuwania szkodników (HEPA) albo filtrem wodnym, a najlepiej – wyposażyć domek w system ogrzewania odkurzania.

Odkurzacz centralny

Nie wznosi kurzu oraz w żaden twórz nie zakurza tlenu w sprzątanym pokoju , ponieważ brud oraz zużyte w trakcie sprzątania powietrze wydalane jest za wszystkim razem na zewnątrz domostwa. W mieszkaniu wysprzątanym odkurzaczem centralnym powietrze jest bez kurzu.

Szybkość powietrza płynącego przez rurki ssące istnieje na końcu duża , że hamuje osiadanie kurzu dodatkowo wewnątrz instalacji. Takiego komfortu nie zagwarantuje żaden klasyczny odkurzacz. Dodatkowo , duża siła wciągania odkurzacza wyrzuca zanieczyszczenia nie tylko spośród terakoty , ale także z głębokich warstw.

Elastyczny wąż zasysający oraz wielorakie końcówki pozwalają na dotarcie do wszelkiego , nawet trudno dostępnego miejsca w mieszkaniu. Podczas czyszczenia nie zakłóca się domownikom oglądania telewizora , bo odkurzacz centralny zainstalowana jest w innym umieszczeniu.

W sprzątanym budynku nie słychać zatem pracy odkurzacza centralnego , wyłącznie szum zasysanego powietrza. Odkurzanie jest trochę męczące , gdyż nie trzeba nieść za sobą klasycznego odkurzacza. Nie powinien także tak często , gdy w tradycyjnych odkurzaczach, opróżniać worka na śmieci.

Elementy systemu

Centralny odkurzacz przygotowany jest spośród trzech elementarnych składników : gniazd ssących,jednostki centralnej także dodających je rur.

Gniazda instaluje się w kilku wybranych pomieszczeniach w zakładzie również układa je spośród jednostką centralną, która stanowi „serce” odkurzacza. Do gniazd kładzie się wąż ssący z końcówką ssącą. Podczas pracy jednostka centralna wytwarza podciśnienie w instalacji oraz zasysa brud także kurz spośród pomieszczeń. Instalację tę tworzą rury położone w ścianach także odchodzące od gniazd do mieszkania jednostki centralnej, gdzie znajdują się: filtr, który oczyszcza powietrze, oraz separator, w którym sprawdza się kurz. W obecny metoda oczyszczone powietrze leczone istnieje na zewnątrz domu.

Kiedy wykonać instalację

Każdy dom można urządzić w system centralnego odkurzania, najlepiej jednak zaplanować to teraz podczas projektowania domu. Dzięki temuż będzie mocna najkorzystniej rozmieścić gniazda ssące oraz bezkolizyjnie poprowadzić przewody. Umożliwi to także zredukować do minimum niezbędne prace budowlane, takie jak sprawienie przebić oraz bruzd w granicach oraz stropach czy ekranów osłaniających itd.

Instalację centralnego odkurzania można zamontować także w bloku już zamieszkanym, w kanałach wentylacyjnych (muszą stanowić jednak wystarczająco szerokie, by nie przestały realizować naszych podstawowych funkcji), w przerwach między ścianami oraz nad sufitami podwieszanymi. Powinien się jednak liczyć spośród tym, że czasem konieczne będzie rozkuwanie ścian, by ważna było zamontować w nich rury.

Inwestycja na części

Kompletny system ogrzewania odkurzania wraz spośród montażem to wydatek kilku tysięcy złotych. Koszt zależy z wielkości domu, mocy także ceny jednostki centralnej także od stopnia skomplikowania całej instalacji. Skoro nie wybieramy takich wydatków ponosić jednorazowo, całą inwestycję, a to także koszty spośród nią związane, można rozłożyć na dwa etapy.

Zobacz: centralne odkurzacze

Dodaj komentarz