Optyk – czym się zajmuje i gdzie pracuje?

Optyk – czym się zajmuje i gdzie pracuje?

Optyk – czym się zajmuje i gdzie pracuje?

Większość społeczeństwa pracuje przy komputerze, w świetle jarzeniówek lub w innych miejscach, które niekorzystanie wpływają na nasz wzrok. Obecnie coraz więcej osób potrzebuje korekcji wzroku przy pomocy okularów, przez takie zapotrzebowanie znacząco rozbudowuje się rynek optyczny.

Czym zajmuje się optyk?

Optyk to osoba wykonująca okulary na podstawie recepty od okulisty lub badań wykonanych przez optometrystę. Optyk przeprowadza również naprawy i konserwacje uszkodzonych okularów. Wykonanie okularów zawsze musi być tworzone w oparciu o receptę pochodzącą od lekarza okulisty. Optycy mogą mieć skończone studia dyplomowe uprawniające ich do samodzielnego badania oczu w celu doboru korekcji okularowej. Takie uprawnienia posiadają między innymi optometryści.

Optyka jest szeroką dziedziną, a najpopularniejszym zawodem w optyce jest optyk okularowy. Inne dziedziny optyki  np. mechanika optyczna zajmują się produkcją oraz stosowaniem przyrządów i aparatów optycznych. To właśnie optycy tworzą urządzenia optyczne, które są wykorzystywane przez okulistów do badania.

Zadanie wykonywane przez optyka okularowego

  • wytwarzanie szkieł korekcyjnych i przeciwsłonecznych
  • właściwe dobranie szkieł dla każdego klienta
  • odpowiednia pomoc i dobór oprawek okularowych
  • pomoc w doborze soczewek kontaktowych
  • naprawa i konserwacja okularów
  • wykonuje pomiary i badania potrzebne do wykonania i doboru okularów lub soczewek

Jak zostać optykiem i gdzie pracować?

Optykiem można zostać po ukończeniu technikom o odpowiednim profilu i uzyskaniu tytułu zawodowego lub dyplomu mistrza w zawodzie optyk okularowy. Inną możliwością jest ukończenie szkoły policealnej i otrzymanie dyplomu technika optyka. Największą wiedzę oraz umiejętności optyka zdobyć można na studiach o kierunku optyka i optometria ( specjalności inżynieria optyczna lub optyka okularowa). Dzięki różnym sposobom, zawód optyka można zdobyć w różnym wieku i na różnych stopniach kształcenia.

Osoby chcące zostać optykami powinni lubić i chętnie uczyć się przedmiotów takich jak: biologia, fizyka i matematyka. Dodatkowo najlepszymi optykami są osoby spokojne, cierpliwe i posiadające zdolności manualne.  Bardzo ważna kwestią w pracy optyka jest utrzymanie dobrego kontaktu z klientem. Po za tym korzystnie na efekty pracy wpływa empatia optyka oraz jego zmysły estetyczne. Optyk powinien być osobą miłą, pomocną oraz znającą się na panujących trendach. To właśnie on dobiera okulary dla wielu osób, które często traktują je, jako niezbędny element wizerunku i wyglądu.

Gdzie pracuje optyk
Optyk może pracować w salonie optycznym wraz z innymi optykami, gdzie sprzedaje się okulary, soczewki oraz wykonuje różnego rodzaju naprawy okularów. Inną możliwością jest założenie samodzielnego salonu optycznego lub zatrudnienie się w firmie produkującej okulary lub sprzęt optyczny.

Optyka w Polsce stale się rozwija, a główną przyczyną są częste wady wzroku, które zostały uznane za wzrostową chorobę cywilizacyjną. Dodatkowo okulary cenione są przez wiele osób niemających problemów z oczami, np. bardzo popularne stało się noszenie okularów zerówek w modnych oprawkach. Okulary w takim wypadku są nieodłącznym elementem stroju oraz wyznacznikiem mody.  Uważa się, że praca optyka okularowego w Polsce to atrakcyjny i stale rozwijający się zawód.

leave a comment

Create AccountLog In Your Account