Szkarlatyna – objawy oraz leczenie

Szkarlatyna – objawy oraz leczenie

Szkarlatyna – objawy oraz leczenie

Zachorowalność na szkarlatynę nie jest w dzisiejszych czasach tak duża, jednak jest to schorzenie bardzo poważne, które nadal występuje. Często występuje u dzieci, dlatego też rodzice powinni zachować wzmożoną czujność, obserwując swoje dzieci, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie mają one szkarlatyny. Niestety bardzo często jest ona mylona z anginą, przez co zastosowane może zostać nieodpowiednie leczenie, lecz jest ona dużo groźniejsza od anginy, dlatego diagnoza w tym przypadku zawsze powinna być dokładnie przemyślana, aby była prawidłowo. Przyczyną szkarlatyny jest zakażenie bakteriami paciorkowców. Dostają się one do organizmu człowieka poprzez wdychanie zakażonego powietrza z bakteriami paciorkowców. Jest to choroba zakaźna, dlatego też osoba chorująca na szkarlatynę powinna jak najszybciej znaleźć się w szpitalu, pod czujnym okiem doświadczonego specjalisty.

Jakie są objawy szkarlatyny?

Szkarlatyna może objawiać się na wiele sposobów, przede wszystkim można tutaj wyróżnić:

  1. osłabienie organizmu,
  2. bardzo wysoką gorączkę,
  3. obniżone samopoczucie,
  4. powstawanie na ciele różnych plamek,
  5. występowanie dreszczy,
  6. bóle gardła oraz mięśni,
  7. wymioty.

Jak widać objawów jest naprawdę bardzo dużo, a dorzucić można do tego m.in. bóle głowy oraz brzucha. Objawy są jednak dość pospolite, chociaż charakterystyczną cechą jest tutaj powstawanie wybroczyn, plamek oraz wysypki, jednak nie w każdym przypadku jest to zauważalne. Lekarz badający pacjenta musi być więc bardzo czujny, aby przypadkiem nie pomylić się w ocenie stanu zdrowia pacjenta.

Natychmiastowe podanie antybiotyków

Kluczem do sukcesu przy tym schorzeniu będzie na pewno natychmiastowe podanie antybiotyków, dlatego też z całą pewnością należy udać się z dzieckiem jak najszybciej do szpitala. Problem pojawia się wtedy, gdy szkarlatyna występuje u osób dorosłych, ponieważ wtedy ma ona ostrzejszy przebieg.  Pacjentom podaje się jednak odpowiednią dawkę penicyliny przez okres dwóch tygodni, dzięki czemu schorzenie może zostać całkowicie wyleczone, a pacjent wraca powoli do pełnej formy fizycznej. Jeśli chodzi o dzieci, to pacjenci powinni pozostawać w łóżku, nie można wypuszczać ich na dwór, ponieważ mogą pogorszyć wtedy swój stan zdrowotny, a dodatkowo narażą na chorobę inne dzieci, do czego absolutnie nie można dopuścić. Bardzo ważne jest też spożywanie dużej ilości płynów, może to być zwykła woda, dzięki czemu organizm zostanie odpowiednio nawodniony. Najczęściej osoby chorujące na szkarlatynę nie mają apetytu, jednak nie można zapomnieć o tym, aby regularnie je karmić, najlepiej jeśli będą to drobne, lecz częste posiłki.

leave a comment

Create AccountLog In Your Account